Disney odmawia Arabii Saudyjskiej wycięcia dialogu o lesbijskich matkach

Nowy film Marvela „Doktor Strange w multiwersum obłędu” został zakazany w Arabii Saudyjskiej z powodu homoseksualnej postaci granej przez Xochitl Gomez.
Saudyjski Generalny Nadzorca Klasyfikacji Filmowej powiedział, że Disney nie chce usunąć „zaledwie 12 sekund” z filmu, w których postać Gomez odnosi się do swoich „dwóch mam”.

To tylko jej rozmowa o mamach, bo ona ma dwie mamy” – powiedział Saudyjski nadzorca filmowy. „A będąc na Bliskim Wschodzie, bardzo trudno jest przekazać coś takiego. Wysłaliśmy prośbę o wycięcie sceny do dystrybutora filmu, a ten wysłał to do Disneya, a Disney powiedział nam, że nie ma na to ochoty.”

Saudyjscy cenzorzy filmowi nie wydali pozwolenia na wypuszczenie filmu w ich kraju, ponieważ zmiany o które prosili, nie zostały zatwierdzone przez Disneya. Film „Doktor Strange w multiwersum obłędu” miał początkowo trafić do kin w Arabii Saudyjskiej i innych krajach Zatoki Perskiej 5 maja. W tym regionie filmy dotyczące lub zawierające seks, homoseksualizm i kwestie religijne są rutynowo skracane, aby dostosować się do zasad tamtejszej cenzury.

Ponieważ coraz więcej hollywoodzkich filmów zawiera treści LGBTQ, amerykańskie studia filmowe są zmuszane do wprowadzania zmian w swoich produkcjach lub ryzykują, że zostaną one zakazane w niektórych rejonach świata. W tym miesiącu wytwórnia Warner Bros. trafiła na pierwsze strony gazet po tym, jak zgodziła się usunąć homoseksualne odniesienia z filmu „Fantastyczne bestie: Tajemnice Dumbledore’a”, aby zapewnić sobie premierę filmu w Chinach.

Chcemy, aby widzowie na całym świecie mogli zobaczyć ten film i cieszyć się nim, dlatego ważne jest dla nas, aby chińska publiczność również miała okazję go doświadczyć, nawet z tymi drobnymi zmianami” – skomentował Warner Bros.

Zeszłoroczny film Marvela „Eternals”, w którym jedną z ról grała Angelina Jolie, został zakazany w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie i Katarze ze względu na nawiązania do treści homoseksualnych.

Kraje te poleciły Disneyowi i Marvelowi, aby wycięły scenę homoseksualnego pocałunku z filmu, ale obie wytwórnie filmowe się na to nie zgodziły i odrzuciły tę prośbę.

Zakaz publikacji filmu skomentowała grająca w nim rolę Theny – Angleina Jolie:

Wciąż nie rozumiem, jak żyjemy w dzisiejszym świecie, gdzie wciąż są ludzie, którzy nie dostrzegają piękna miłości”. „To, że ktoś się na to gniewa, jest tym zagrożony, nie akceptuje tego lub nie docenia, jest ignorancją

Dodaj komentarz