
Dzięki serialowi Słowo na L lesbijki mają wreszcie stałe miejsce w telewizji. Jednak przez wiele lat rzadko można było zobaczyć w filmach postaci gejów lub lesbijek, zwłaszcza w stałych rolach w serialach. W 1977 roku Billy Crystal zagrał geja w serialu Soap, ale dopiero w 1991 roku w serialu Prawnicy z Los Angeles pojawiła się biseksualna kobieta.
Od lat, aby zwiększyć oglądalność, sieci telewizyjne wprowadzają do programów pocałunki między kobietami. Na przykład w 2001r. Jennifer Aniston i Winona Ryder pocałowały się w programie Przyjaciele podczas tygodnia zdjęciowego. Widok całujących się heteroseksualnych kobiet świetnie się sprzedawał, co bardzo dobrze wpływało na oglądalność. Nic więc dziwnego, że o pocałunku Madonny i Britney Spears w 2003 roku mówiły wszystkie media.
Pierwsza regularna postać lesbijska w serialu telewizyjnym pojawiła się w 1988 roku. W krótkim serialu medycznym Heartbeat wystąpiła homoseksualna pielęgniarka (Gail Strickland), która mieszkała ze swoją kochanką (Gina Hecht).
Dopiero w 1991 roku na małym ekranie pojawił się pierwszy lesbijski pocałunek. Amanda Donohoe zagrała biseksualną prawniczkę w serialu Prawnicy z Los Angeles, która pocałowała w usta koleżankę z pracy. Ten epizod doprowadził do wściekłości grupy religijne i prawicowe (pocałunek, o którym mowa w poniższym video).
Trzy lata później, w 1994 roku Rosanne Barr pocałowała Mariel Hemingway w swoim sitcomie Rosanne. Rosanne, która była obrończynią praw osób homoseksualnych, musiała walczyć z szefami stacji, którzy chcieli anulować ten odcinek.
W 1995 roku na antenie ukazał się film biograficzny Służba w ciszy opowiadający o amerykańskiej pułkownik Margarethe Cammermeyer, której po ponad dwudziestu latach służby wojskowej, groziło wydalenie z armii za przyznanie się do bycia lesbijką. W samym filmie bardzo niewinny lesbijski pocałunek pojawił się tylko raz, a mimo to był on najbardziej wyczekiwanym momentem filmu przez amerykańskich widzów.
W tym samym roku (1995) na antenie TV pojawił się serial Xena: Wojownicza księżniczka w którym z sezonu na sezon relacje między głównymi bohaterkami Xeną i Gabriellą nabierały coraz bardziej lesbijskiego charakteru. Twórcy serialu jednak nigdy oficjalnie nie uczynili Gabrieli i Xeny parą ze względu na „politykę ich sieci telewizyjnej i dynamikę postaci”.
W styczniu 1996 roku widzowie Przyjaciół zobaczyli pierwszy transmitowany w telewizji ślub lesbijski, kiedy to była żona Rossa (Carol), poślubiła swoją kochankę Susan. Ross pomimo zmagania się ze swoimi uczuciami związanymi z utratą żony na rzecz kobiety, ostatecznie prowadzi byłą żonę do ołtarza, ponieważ jej rodzice nie chcą uczestniczyć w ceremonii.
W 1999 roku w programie Ally McBeal, usta Calisty Flockhart i Lucy Liu spotykają się, co według wielu było oczywistą próbą podniesienia oglądalności serialu.
W 2001 roku w amerykańskiej telewizji pojawiło się więcej lesbijskich wątków niż przez poprzednie dziesięć lat razem wziętych. W serialu Buffy: Postrach wampirów pojawił się wątek lesbijskiego związku czarownic Willow i Tary. Wyjątkowość Buffy polegała na tym, że lesbijki pozostały w serialu, a nie były tylko krótkim epizodem mającym chwilowo zwiększyć zainteresowanie serialem.
W kolejnych latach lesbijki coraz częściej pojawiają się w telewizji. Od seriali policyjnych po „Simpsonów” – lesbijki na ekranach pojawiają się na stałe.
Oczywiście, prawdziwym przełomem jest serial Słowo na L, gdzie lesbijki nie są zdegradowane do podrzędnych wątków, a ich codzienne i miłosne życie jest przedstawiane w centrum uwagi w szczery i nieco realistyczny sposób.
Źródła: liveabout; screenrant; IMDB
To jest niesamowite, że zaledwie 20 lat temu niewinny buziak w filmie Prawnicy z Los Angeles potrafił tak wszystkich oburzyć.