Jodie Foster – ojciec nie jest niezbędny do wychowywania dzieci

Jodie Foster

Jodie Foster jest popularną, amerykańską aktorką oraz reżyserką i producentką filmową. W ciągu wielu lat pracy pojawiała się na licznych planach filmowych i jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia stała się posiadaczką dwóch Oscarów, nieco później Złotego Globu, a w kolejnych latach wielu innych statuetek oraz nominacji do nagród aktorskich.

Aktorka urodziła się 19 listopada 1962 roku, a swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła od występów w reklamach telewizyjnych już w wieku kilku lat. Z biegiem czasu, mimo braku wykształcenia aktorskiego, stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd światowego kina.

Ameryka nie była na tyle tolerancyjna, by przyjąć taki coming out – zaskakujące wyznanie Jodie Foster

Jodie Foster choć przez wiele lat była singielką, co nigdy nie umknęło mediom i publiczności, to urodziła w tym czasie dwóch synów: Kita Bernard Foster, który obecnie ma 20 lat oraz Charlesa Bernard Foster, który ma teraz 23 lata.
Do dziś nie ma pewności, kto jest ojcem dzieci ani w jaki sposób zostały poczęte – niektórzy spekulują, że aktorka skorzystała z metody in vitro, ale są to jedynie niepotwierdzone plotki. Oficjalnie była samotną matką, ale od 1993 roku przez lata Jodie była w związku ze swoją partnerką Cydney Bernard, producentką filmową poznaną na planie jednej z produkcji, w której występowała. Po urodzeniu chłopców skupiła się głównie na dzieciach i swojej nowej rodzinie, odstawiając na moment karierę na bok. Na pytania o ojca swoich synów odpowiadała, że nie uważa, aby był on niezbędny do wychowania zdrowego i szczęśliwego dziecka, nawiązując bardzo często do własnego dzieciństwa i braku ojca. Zawsze twierdziła też, że nie ważna jest płeć, a zaangażowanie rodzica.

W kolejnych latach Jodie powróciła do pracy, ale mimo niemałego zainteresowania swoją osobą i częstego pojawiania się w blasku fleszy, nigdy nie wypowiadała się publicznie na temat swojej orientacji, ani aktualnych związków, nigdy też nie komentowała publicznie swojego życia osobistego. Orientacja seksualna popularnej aktorki została oficjalnie potwierdzona przez nią samą dopiero w 2013 roku, podczas jubileuszowej, 70 gali rozdania Złotych Globów. W trakcie odbierania nagrody Foster wygłosiła krótkie, ale bardzo wymowne i niepozostawiające żadnych wątpliwości przemówienie.

Na wstępie uprzedziła zgromadzoną publiczność, że jest trochę zestresowana ale swój „coming out” zrobiła już wiele lat wcześniej jako jeszcze młoda dziewczyna, gdy otworzyła się przed swoimi bliskimi. Po tych słowach padły te najważniejsze, potwierdzające przypuszczenia wielu osób i rozwiewające wszelkie wątpliwości: „Jestem lesbijką”. Wówczas partnerką Jodie Foster, była kilka lat starsza od niej Cydney, którą aktorka z uśmiechem pozdrowiła ze sceny mówiąc, że jest dumna ze swoich synów i swojej nowej rodziny i to dzięki nim i dla nich żyje.

Jodie Foster i Alexandra Hedison
Jodie Foster z obecną partnerką i żoną- Alexandrą Hedison na rozdaniu Złotych Globów (Golden Globe Awards)

Mówi się, że to właśnie wtedy aktorka dokonała oficjalnego, publicznego coming outu. Wcześniej, choć nigdy szczególnie nie kryła się ze swoimi wyborami, to starała się nie okazywać uczuć w miejscach publicznych oraz jak najbardziej chronić prywatność swoją i swoich wybranek, które jak się później okazało, zawsze były kobietami. To właśnie z kobietami od zawsze łączyły ją głębsze relacje, ale bała się je ujawniać, ponieważ – jak twierdziła, często widziała, że gwiazdy, które ujawniły swoje preferencje, z dnia na dzień traciły pracę, a wraz z nią sympatię publiczności, na którą aktorzy pracują latami. Podejrzenia o homoseksualizmie aktorki pojawiły się już parę lat wcześniej, gdy po śmierci swojego przyjaciela Randy’ego Stone’a (podejrzewanego o bycie biologicznym ojcem obu synów Jodie), podczas jednej z gali, jej podziękowania zostały skierowane w stronę „pięknej Cyd”:

Dziękuję pięknej Cyd, która zawsze była przy mnie w chwilach załamania i w chwilach wielkiego szczęścia.

W tamtych czasach coming out, był okazem odwagi

Wyznanie 50-letniej Jodie Foster uznano wówczas za najbardziej zaskakujący coming out ostatnich czasów, który wywołał poruszenie nawet wśród obecnych na gali gwiazd i celebrytów. Pytana o to, dlaczego tak późno zdecydowała się opowiedzieć światu o swojej orientacji, odpowiadała, że do tej pory Ameryka nie była na tyle tolerancyjna, by przyjąć taki coming out. Na szczęście czasy bardzo się zmieniły, a wyznanie, które kiedyś byłoby kontrowersyjne, teraz nikogo nie szokuje, wręcz przeciwnie – zyskuje niesamowitą aprobatę.

W kwietniu 2014 roku, niedługo po oficjalnym ogłoszeniu swojej orientacji Jodie Foster poślubiła swoją nową partnerkę – kilka lat młodszą Alexandrę Hedison, znaną fotografkę i aktorkę. Para jest ze sobą do dziś i jest uznawana za niezwykle tajemniczą. Kobiety nie udzielają wywiadów zainteresowanym ich życiem mediom, ale na wszystkich imprezach, galach i spotkaniach branżowych są dla siebie niesamowitym wsparciem.

W latach, gdy o Jodie Foster stało się głośno za sprawą jej coming outu, aktorka nieco rzadziej pojawiała się na kinowych ekranach, ale przez cały czas powstawały filmy z jej udziałem. Filmy nie byle jakie, bo aktorka współpracuje z najbardziej cenionymi filmowcami na świecie. W 2013 roku wystąpiła w nakręconym z rozmachem „Elizjum” Neilla Bloomkampa, gdzie zagrała bezwzględną sekretarz obrony na luksusowej stacji kosmicznej, w 2018 roku wcieliła się również w rolę pielęgniarki w filmie „Hotel Artemis” (2018) Drew Pearca, gdzie zarządzała tajemnym szpitalem dla przestępców, a aktualnie można zobaczyć ją także w roli wybitnej adwokatki w „Mauretańczyku” Kevina Macdonalda, który miał premierę jesienią 2021 roku.

Jodie Foster i Kristen Stewart w filmie "Panic room"
W 2002 roku Jodie Foster i Kristen Stewart zagrały razem w filmie „Azyl” (zdjęcie: zwiastun „Panic Room”)

Jednak obecnie jej najważniejszą rolą jest rola matki dorastających synów, a zaraz po tym rola żony i partnerki. W wakacje 2021 roku, szczęśliwa oraz wierna sobie i swoim przekonaniom Jodie Foster wraz ze swoją żoną pojawiła się na czerwonym dywanie podczas ceremonii otwarcia Festiwalu Filmowego w Cannes, pokazując tym samym, że życiowe wybory, jakich dokonywała przez ostatnie lata, były słuszne. Twórcy festiwalu nagrodzili Jodie Foster honorową Złotą Palmą za całokształt twórczości.

Dodaj komentarz