„Kontrola” – serial, który zmienił oblicze polskiego kina

Kontrola serial
Zdjęcie: zwiastun serialu – YouTube

Walka o silne i szczere uczucie sprzed lat czy pozostanie w stabilnym związku, w którym brakuje chemii? Czekanie na powrót utraconej miłości, czy stworzenie nowego związku? Z takimi dylematami mierzą się główne bohaterki nowego polskiego serialu zatytułowanego Kontrola. Odpowiedzi na to i wiele innych pytań można znaleźć w kolejnych odcinkach. Jak zakończy się współczesna historia miłosna, w której uczucia wymykają się spod kontroli?

Przełomowy moment w historii polskich seriali

Jeszcze do niedawna większość krajowych produkcji filmowych gładko płynęła z nurtem, były zachowawcze oraz w pełni zgodne ze standardami często bardzo ograniczonego społeczeństwa. Kto by pomyślał, że nadejdzie taki moment, gdy zjawi się ktoś, kto nie tylko odważy się popłynąć pod prąd w rzece naszych rodzimych produkcji, ale też zyska poparcie poza granicami kraju. Dokonała tego Natasza Parzymies, kiedyś studentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, a dziś reżyserka i scenarzystka filmowa. Stworzyła krótki, ale piekny serial z burzliwym uczuciem pomiędzy dwiema kobietami na pierwszym planie oraz ze współczesną, zabieganą Warszawą w tle. Film nazywany jest światowym fenomenem, dlaczego? Aby to zrozumieć, trzeba poznać historię Natalii i Majki.

Kontrola, bo tak zatytułowany jest serial, opowiada o losach dwóch młodych kobiet, które po latach rozłąki wpadają na siebie przypadkiem na lotnisku. Moment przypadkowego spotkania powoduje nie tylko powrót wspomnień, ale i dawnego uczucia, które wcześniej łączyło dziewczyny i zaczyna odradzać się, stopniowo zmieniając ich uporządkowane życie.

Kontrola scena z serialu
Zdjęcie: zwiastun serialu – YouTube

Kontrola to prosta historia o skomplikowanej miłości

Akcja serialu toczy się we współczesnej Warszawie. Mieście, w którym, choć każdy wydaje się anonimowy, to jednak nie każdy ma wystarczająco dużo odwagi, aby być sobą. Losy Natalii, w której rolę wcieliła się Adrianna Chlebicka i Majki, którą zagrała Ewelina Pankowska, tworzą niezwykle naturalną i pełną emocji opowieść o miłości – uczucia na pozór prostego, a jednak w tym przypadku momentami niesamowicie skomplikowanego. Historia rozpoczyna się na warszawskim lotnisku, gdzie główne bohaterki wpadają na siebie – Natalia jest pracownikiem kontroli lotniskowej, Majka pasażerką jednego z lotów. Dzięki retrospekcjom dowiadujemy się, że nie jest to ich pierwsze spotkanie. Poznały się 3 lata wcześniej i już wtedy coś między nimi zaiskrzyło. Nie ma tu wielu dialogów, bo nie są potrzebne, nadrabia je doskonała, klimatyczna muzyka w tle. Są też elektryzujące spojrzenia i ukradkowe uśmiechy, które bardzo szybko ustępują miejsca coraz śmielszym gestom, namiętnym pocałunkom i zbliżeniom. Sielanka trwa do momentu zdrady Majki. Chwila słabości niszczy coś, co dopiero się zaczynało się rodzić. Dziewczyny rozstają się, a kolejne spotkanie ma miejsce właśnie na lotnisku.

Natasza Parzymies
Reżyserka serialu – Natasza Parzymies (KINOrozmowa.Marcin Radomski – YouTube)

Zaczyna się walka o nadrobienie tych kilku straconych lat. Niestety wraz z odradzającym się uczuciem pojawia się coraz więcej wątpliwości, a potajemne spotkania nie pomagają w ich rozwianiu. Początkowo to Majka jest w związku i walczy ze sobą, nie wiedząc, czy pójść za głosem serca, czy może lepiej posłuchać rozumu. Z każdym kolejnym wspólnie spędzonym dniem pojawia się coraz więcej wątpliwości: Jak zareaguje najbliższe otoczenie? Czy warto zmieniać uporządkowane i zgodne z panującymi standardami życie u boku wieloletniego partnera na rzecz dawnego, być może niepewnego uczucia? Czy jest ono na tyle silne, by pokonało te wątpliwości? Natalia jest singielką i dawno wybaczyła Majce zdradę, ale nadal z zazdrością obserwuje czułości ukochanej i jej partnera, choć w duchu liczy na jej powrót, do czasu… Jak dalej potoczą się losy Natalii i Majki? Czy łączące ich kiedyś uczucie uda się odbudować i czy przetrwa kolejne próby?

Nadchodzi długo wyczekiwana kontynuacja serialu Kontrola

Doskonałe kreacje aktorskie i świetne przedstawienie historii sprawiło, że na kontynuację serialu czekają nie tylko osoby homoseksualne. Niesamowita historia związku głównych bohaterek serialu Kontrola to tej pory została obejrzana przez miliony widzów na całym świecie. Doceniono go nie tylko za znakomitą grę aktorską, ale przede wszystkim naturalność, ogrom emocji i jednocześnie brak nachalności w przedstawieniu homoseksualizmu i niełatwej w polskich realiach tematyki LGBT, wciąż celowo pomijanej w wielu filmach i serialach. W nowej serii pojawiają się nowe problemy, które po raz kolejny staną na drodze tego samego uczucia.

Kontrola mini serial - scena z baru
Zdjęcie: zwiastun serialu – YouTube

Pierwsza seria Kontroli miała jedynie 6 odcinków, które ukazywały się nieregularnie w serwisie YouTube od 2018 do 2020 roku. Pod koniec grudnia 2020 roku wyemitowany został specjalny, świąteczny odcinek, będący wyczekiwanym bonusem dla wszystkich fanów serialu i jednocześnie zapowiedzią nadchodzącej drugiej serii Kontroli. Rok później, po ponad 3 latach od emisji premierowego odcinka pierwszej serii wciąż kontrowersyjnego dla wielu serialu, historia doczekała się kontynuacji. Za scenariusz i reżyserię niezmiennie odpowiedzialna jest Natasza Parzymies. Jest też ta sama ekipa filmowa oraz ta sama obsada aktorska plus kilka nowych twarzy, ale tym razem emisji serialowego hitu podjęła się popularna platforma Player.pl, a krótką zapowiedź najnowszych odcinków już teraz można zobaczyć na ich stronie.

Wszystkie odcinki sezonu pierwszego można obejrzeć na kanale youtube Nataszy Parzymies

Drugi sezon serialu „Kontrola” pojawi się 21 Grudnia 2021 roku na Player.pl

Mini serial Kontrola

 

Dodaj komentarz

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Grudzien

  Zdjęcia, ujęcia i sceny w tym filmie są piękne!

  2
  0
 2. iskierka

  Jestem mile zaskoczona: jak na polską produkcję 'Kontrola’ jest wybitnie zrealizowana ( zarówno gra aktorska jak i ujęcia) – jest więc iskierka nadziei:) Drugi sezon już w całości dostępny i przeze mnie obejrzany (polecam) a podobno będzie i trzeci.. !?

  2
  0
  1. ona

   Trzeci sezon będzie raczej na pewno, ponieważ pod koniec ostatniego odcinka zapowiedziano kolejne, tylko nie pdano dokładnej daty. 🥰 Reżyserzy i producenci robią to, co się sprzedaje, więc jeśli Kontrola 2 i 3 też okaże się sukcesem tak jak sezon pierwszy, to możemy liczyć na więcej innych filmów z wątkami lesbijskimi, na co JA BARDZO LICZĘ! 🤞

   1
   0