Portret kobiety w ogniu

Tytul oryginalny: Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire

Gatunek: Dramat / Romans

Reżyseria: Céline Sciamma

Premiera: 19 Maj 2019

Produkcja: Francja

Ocena IMDB: 8.1

Oceny użytkowniczek Violka

Ogólna ocena: / 5. Liczba głosów:

Oceń film jako pierwsza!

Opis filmu:

W XVIII-wiecznej Francji, młoda malarka Marianne otrzymuje zlecenie wykonania ślubnego portretu Héloizy bez jej wiedzy. Obie kobiety niespodziewanie zbliżają się do siebie, dzieląc ostatnie chwile wolności Héloizy przed zbliżającym się jej ślubem.

Opis filmu ze spojlerami

Akcja filmu rozgrywa się w Bretanii (Francja) w 1770 roku, w czasach, gdy kobiety nie miały żadnych praw – od ubioru zaczynając, na małżeństwie kończąc.
Héloize to młoda kobieta pochodzącą z arystokratycznej rodziny, która przygotowuje się do zbliżającego się wielkimi krokami ślubu zaaranżowanego przez jej rodziców. Zgodzie z tradycją, prezentem ślubnym dla przyszłego męża ma być portret jego przyszłej żony. Héloize w ramach buntu, chcąc sprzeciwić się zaplanowanemu wbrew jej woli małżeństwu, odmawia pozowania do obrazu. Rodzice Héloize wynajmują więc malarkę (Marianne) i przedstawiają ją jako towarzyszkę i opiekunkę Héloize na czas ich nieobecności.
Przybyła z Paryża artystka, stara się w ukryciu stworzyć portret ślubny przyszłej panny młodej, za dnia obserwując ją dyskretnie, a nocą próbując przenosić zapamiętane szczegóły na płótno. W pewnym momencie, spędzając ze sobą każdą chwilę, kobiety nieoczekiwanie stają się najbliższymi sobie osobami. Z czasem rodzi się między nimi romantyczne, a jednocześnie płomienne uczucie, dzięki któremu w końcu mogą poczuć prawdziwą miłość, taką, która dla wielu osób w tamtych czasach jest czymś nie do pomyślenia. Jak potoczą się losy kobiet i czy ich zakazane uczucie przetrwa trudne czasy?

Artykuły, Forum, Ostatnio dodane filmy

Dodaj komentarz

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Karola

  Piękny film.

  3
  0
 2. Lukrecja79

  Bardzo mi się podobał 😁❤

  3
  0
 3. dziewczyna

  Zostaje w pamięci przez długi czas

  3
  0
 4. malvina66

  Niestety ale żadna rewelacja.

  1
  0
  1. miki94

   Scena pierwszego pocałunku była świetna a tak poza tym, to się zgadzam.

   0
   0